Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Back To Top

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

MENU1

Licznik odwiedzin

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.

 

    28 czerwca 2019 roku w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie odbyło się posiedzenie Podkarpackiego Zarządu Wojewódzkiego ZZS „Florian”. Posiedzenie prowadził Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Piotr Śmietana. 

 

    W czasie posiedzenia Przewodniczący przekazał informacje z Zarządu Krajowego ZZS Florian, który odbył się 26 czerwca br. w Komendzie Głównej PSP w Warszawie. W Posiedzeniu Zarządu Krajowego brał udział Komendant Główny PSP gen, bryg. Leszek Suski.

Tematy poruszane na Zarządzie Krajowym:

1. Porozumienie zawarte z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji w dniu 8 listopada 2018 r. Trwają zaawansowane prace legislacyjne nad wdrożeniem płatności za ponadnormatywny czas służby strażaków w wysokości 100% uposażenia funkcjonariusza - zaproponowana zmiana uwzględnia wyliczanie tej wysokości jako 100% średniego uposażenia funkcjonariusza w okresie rozliczeniowym co umożliwi uwzględnianie
w wysokości stawki za nadgodzinę np. dodatku motywacyjnego, nie powodując zmniejszania tej stawiki za okres ewentualnego przebywania na zwolnieniu lekarskim. Drugim punktem zmian legislacyjnych jest usunięcie wymogu osiągnięcia przez funkcjonariusza 55 lat do nabycia uprawnień emerytalnych (pozostanie wyłącznie wymóg 25 lat służby).

2. Zmiana w rozporządzeniach MSWiA w sprawie stanowisk służbowych w jednostkach organizacyjnych PSP oraz uposażeń strażaków PSP. Wymienione przepisy dotyczące kwalifikacji oraz płac strażaków są pilnie oczekiwane przez środowisko. Na podkreślenie zasługuje fakt, że podniesiona przez przedstawicieli ZZS Florian na spotkaniu z Panią Minister Elżbietą Witek inicjatywa powołania na szczeblu Ministerstwa zespołu w celu umożliwienia szybkiego wdrożenia przepisów kwalifikacyjnych i płacowych uwzględniających m.in. załącznik nr 7 oraz dostosowania innych wymagań kwalifikacyjnych.

3. W chwili obecnej oczekiwane jest kolejne – pilne spotkanie przedstawicieli ZZS „Florian”
z MSWiA, w sprawie realizacji dalszych ważnych dla strażaków spraw objętych porozumieniem (ze szczególnym uwzględnieniem regulacji art. 15a), których uchwalenie zdaniem strony związkowej musi odbyć się w obecnej kadencji Sejmu RP. 

4. Pan Komendant Główny odniósł się między innymi do kwestii: naboru do szkół pożarniczych i na przeszkolenie zawodowe. Komendant Główny zadeklarował, że po zatwierdzeniu rozdzielnik na SPO i SPK wraz z kryteriami obowiązującymi przy naborach zostaną przekazane do Związku . Kolejnych prób wprowadzenia kształcenia w zawodzie technika pożarnictwa poza strukturami PSP. Takie próby każdorazowo spotykają się z sprzeciwem kierownictwa PSP. Zarządzenie transportowe Komendant Główny wyjaśnił, że wprowadzenie tego zarządzenia w obecnym brzmieniu miało na celu wyeliminowanie niewłaściwych przypadków korzystania z samochodów służbowych które zostały w ostatnim czasie ujawnione. Na podkreślenie zasługuje fakt, że sprawa nie dotyczy członków ZZS „Florian”. Spotkania organów Związku Zawodowego „Florian” tj. m.in. Zarządy Wojewódzkie odbywające się co najwyżej kilka razy. Komendant Główny PSP poinformował, że nie widzi przeszkód dla wsparcia działalności społecznej w tym zakresie, lecz użycie służbowych środków transportu, powinno być ściśle związane z realizacją zadań statutowych związku zawodowego i nie może dochodzić w tym obszarze do nadużyć. Odnosząc się do kwestii odpłatności za użytkowanie pojazdu służbowego (w tym koszty paliwa), poinformował, że decyzję w tym zakresie powinien podjąć kierownik jednostki użyczającej pojazd.

5. W toku dyskusji ustalono iż w najbliższym czasie Komendant Główny PSP podejmie działania w zakresie: wypracowania zasad wynagradzania funkcjonariuszy z uwzględnieniem dodatku służbowego, motywacyjnego systemu uposażeń w tym zwiększającego atrakcyjność pełnienia służby w systemie codziennym, wprowadzenia dodatku motywującego do pozostania w służbie pomimo nabycia uprawnień emerytalnych.
         

Na drugą część Zarządu Wojewódzkiego ZZS Florian przybył Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Daniel Dryniak i mł. bryg. Sławomir Sieradzki, którzy omówili prace zespołu ds. średnich płac Komend Miejskich/Powiatowych PSP. Pan Komendant odniósł się tez do porozumienia podpisanego z Przewodniczącymi Związków Zawodowych działających na Podkarpaciu w sprawie rozdziału wolnej kwoty do budżetów Komend. Na zakończenie posiedzenia członkowie Zarządu zadawali pytania Panu st. bryg. Danielowi Dryniak.

Kalendarz

Styczeń 2022
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

 

2022 High School